Church Council 2021

Chairs of:

Church Council:  Ricky Rowe
Lay Leader: Joe Epting
Lay Members of Annual Conference, Dane Waund, Darby Waund, Pamela Jenkins, Phil Jenkins, Carol Fowler, (one vacant slot)
Trustees:  Lynn Shirley, Chair
Finance:   Eddie Sullivan
Financial Secretary:  Robbie Douglas
Staff/Pastor Parish Relations:  Lee Haynes
Vice-Chair of Nominations & Leadership Development: Joe Epting
Foundation Trustee:  Kelly Epting
Recording Secretary: Shelley Stafford
Membership Secretary:  Laurely Nance
Church Historian:  Mike Broome
Treasurer:  Neal Foster
Communications Chair:  TBD
CDC Board Chair:  Marshall Robinson
Faith Formation Coordinator:  Sam Waldrep
Community Life Coordinator:  Mary Lide
Engaging God’s World Coordinator:  Nancy Whittle
President of UM Men:  TBD
President of UM Women:  TBD
Youth Ministry Representative: TBD
Young Adult Representative: TBD
Members at Large:  Janet Cotter, Jim Apple
Senior Pastor:  Becky Shirley
Associate Minister of Nurture and Disciple Development:  Alston Lippert
Director of Children and Family Ministries:  Terence Goodwin
Director of Youth Ministries:  Mackin Wall
Business Manager:  Robbie Douglas
Director of Music Ministries:  Nicholas Todd Shumate
Director of Communications:  Jane Peterson

The Officers and Staff that are bolded will meet as a Steering Committee to review progress on goals and the implementation of initiatives.  

The Officers and Staff that are bolded will meet as a Steering Committee to review progress on goals and implementation of initiatives.

The F.A.C.E. of Washington Street

Faith Formation Coordinator: Sam Waldrep
Faith Formation & Music Initiatives

Worship Coordination Team: Susan Caskey (CH), Becky Shirley, Nicholas Todd Shumate
Wedding Coordinators: Shelley Stafford, Elizabeth Aravena
Communion Coordinator: Cathy Hooker
Altar Guild: Kathy Wright, Paraments;
Funeral Coordinators: Tommy Betenbaugh
Acolyte Coordinator: Susan Brown
Usher Chairs: 9:00 Jerry Watson, 11:00 Tommy Betenbaugh
Children’s Moments Coordinator: Susan Caskey
Visual Arts Coordinator: Sam Waldrep
Communion Usher Coordinator for 11:00: Susan Luthren
[Music – Listed for budget purposes]Worship Design Team: Jan Baker, Becky Shirley, Nicholas Todd Shumate, Sam Waldrep, Evelyn Middleton, Tim Franklin, Alston Lippert, Karen Carr, Susan Caskey
Education Team: Licia Jackson (CH), Church Librarian: Carol Krebs
Lead Teachers of each Sunday School Class: Mary Lide, Kristie Rowe, Lee Haynes, and Mary Ann Betenbaugh (All Adult Classes may elect one member to represent their class on this team.)
Children’s Church Coordinator: Andrea McAtee
Children’s Librarian:
Spiritual Enrichment Team: Ann Jessup, Chair, Susan Caskey, Jenna Barrett, Craig Fulmer, Jean Leitner.
Nominations and Leadership Development: Becky Shirley, Joe Epting
2021: Gwen Murphy, Eva Nance
2022: Beth Matthews, Tommy Betenbaugh
2023: Shelley Stafford, Heidi Conte, Stewardship Chair
Stewardship Team: Heidi Conte, Chair; Eddie Sullivan, Janelle Rivers, Robbie Douglas, Becky Shirley, Alston Lippert, Joe Epting, Sara Wilcox, Lee Smith, Alisa Liggett

Administrative

Financial Secretary:  Robbie Douglas
Alternate Lay Members to Conference:  Cindy Waund
Assistant Church Treasurers:  Ed Fisher, Ned Self, Jim Webber
Trustees:  2021:  Lynn Shirley, Stewart Hall, Ellie Floyd
2022:  Neal Woods, Hal Hanlin, Sally Mings
2023:  Charles Garren, Pete Liggett, Ray Cobb
*By virtue of office:  Janet Cotter, Mike Conte
Committee on Staff/Parish Relations Committee:
2021:  David Anderson, Rufus Rogers
2022:  Kimberly McAlister, Lee Haynes, Chair; Ann Jessup
2023:  Jessica Hall, Catherine Buchanan
Lay leader:  Joe Epting, Lay Member:  Carol Fowler
Finance:  Eddie Sullivan; Robbie Douglas, Financial Secretary; Neal Foster, Treasurer; Joe Epting, Lay Member; Ricky Rowe, Church Council Chair; Lee Haynes, Chair of SPPRC,  Kelly Epting, Chair of Foundation; Lynn Shirley, Trustee Representative; Jamie Gerald, Chair of Good Samaritan Committee; Pamela Jenkins, Lay Member; Phil Jenkins, Lay Member; Ed Fisher, Lay Member; Members at Large: Mike Broome
Communications Committee:  Chair, TBD; Eleanor V. Langley, Grant N. Jackson, Jane Peterson, Director of Communications
Child Development Center Board:
CDC Director, Church Business Administrator, Becky Shirley
2021: Helen Burch, Sarah Matthews
2022:  Amy Geddes, Chair, Marshall Robinson, Chair
2023:  Jenna Barrett
Foundation Trustees:
2021: Jim Webber, Catherine Powers
2023:  Kelly Epting, Chair, Thorne Barrett
2022:  Lanneau Lide, Robert Peeler, Sr.
2024:  Chip Williams, Melinda Gibson
Trustees Chair: Lynn Shirley Foundation Treasurer; Ed Fisher
Finance Committee Chair: Eddie Sullivan

AUXILLIARY MINISTRY TEAMS – Relates to Council through Other Team Chairs
Raggio Report (Chair serves on Records & History Team)
Ed McClain (CH), Eleanor Vaughan Langley, Christine Hait
Christ Chapel Courtyard Committee: Chair on Trustees
Janet Cotter (CH), Beverly McClanahan, Paul McClanahan, Chip Teague, Debbie Teague, Hal Hanlin, Jamie Gerald.
Memorial Garden Committee:  Chair on Trustees
Mike Conte, Chair, Jimmy Dawkins, Beverly McClanahan, Elizabeth Outzs, Deborah Rowe, Ellen Caruth, Kay Brinkley
Records and History Committee:  Mike Broome, Chair; Christine Hait, Ed McClain, Raggio Report Chair; Rozanna Pheiffer, John Radford, Shelley Stafford, David Williams

Community Life

Chair: Mary Lide
Children & Family Ministries Team: Andrea McAtee, Shelley Stafford, Karen Lowrimore, Heidi Conte, Mary Lide, and others may be added. {This group would coordinate Family Nights, covered dish luncheons, intergenerational age-level activities, older adult activities) (Chair is a rep to COMMUNITY LIFE)
Youth Council: Dane Waund, Darby Waund, Sara Wilcox, Sam Schatz, Emmi Lee, Addy Lee.
Funeral Visitation Coordination: Janet Cotter, Chair. Ann Fishburne, May Ramsey, Jean Kanes, Kathy Rogers, Wendy Clark. (Chair is a rep to COMMUNITY LIFE)
Gracious Goodness: Mary Lide, Chair; Kathy Rodgers, Deborah Rowe, Penny Horton, Martha Boynton, Wendy Clark. (Chair is a rep to COMMUNITY LIFE)
Kitchen Hospitality Coordinator: Mary Lide
Good Samaritan Committee: Jamie Gerald, Chair; John Holladay; Alicia Liggett; John Radford; Sally Mings; Wendy Clark; Eddie Sullivan, Finance Chair (Chair is a rep to COMMUNITY LIFE)
Card Ministry Team: Mary Ann Betenbaugh, Shelley Stafford

Engaging God’s World

Nancy Whittle, Chair

Downtown Connections and Missions Initiatives

Connections (Evangelism) Connecting with our Company (visitors) and our Community: Cindy Waund, Chair; Suzanne Joye; Lee Haynes; Debbie Edens; Melanie Johnson; Mindy Gibson; Vicki Voegeli
Ambassadors:  Kay Brinkley, Pattie Beerman
Sunday Dinner TeamLee Haynes, Chair; Cindy Waund; Deborah Rowe; Jim Lane; Rachel Roof (Heyward Street); Jenais Moore; Patricia Parrish; Karen Lowrimore; Gwendolyn Cook. (non-member)
Missions & Advocacy: Chip Williams, Chair;  Anne Sinclair, Beth Robinson, Epworth Representative; Emily Caskey; Andrea McAtee; Patricio Aravena; Kay Ayers; Sue Dillon; Mackin Wall; Kathy Wright; David Nelson; Elaine Ferraro, Cooperative Ministry Advisory Council
Soup Cellar Ministry Team Robbie Douglas, Chair; Penny Horton; Paul Brown; Rufus Rogers; Donna Bryan; Sarah Threatt; Rick Rowe; Deborah Rowe; Alan-Jon Zuppan; Martha Boynton; Lee Smith
Active Faith Small Group, Chair:  Charles Garren
Reconciling Next Team:  Jim Lane, Chair; Nancy Whittle; Mackin Wall; Jennifer Jackson; Grant Jackson; Andrea McAtee; Tom Summers; Jane Peterson, Senior Pastor (Patricia); Associate Pastor (Alston).
Racial Justice Action Team: Nancy Whittle, Facilitator; Patricia Parrish; Alston Lippert; Courtney Foster; Neal Foster; Cindy Cox; Anne Sinclair; Melanie Dobson; Ann Jessup; Lee Smith; Sue Dillon, and Jim Lane.  

The Vision is that the Coordinators of the Ministry Areas will meet with the Committee Chairs at the beginning of each quarter to review the goals of the church.  This will provide opportunities for committees to collaborate on places where their ministries intersect.  Some Committees may cross over into other Ministry Areas. Collaboration is an excellent way to move forward and to involve and include more people in the ministries of the congregation.  

The Committees send reports to the Ministry Area Coordinators and the Chair of Church Council before each Council meeting but are not required to attend.  

THE CHURCH COUNCIL IS AN OPEN MEETING SO THAT ANYONE CAN ATTEND AND PARTICIPATE.