Church Council 2020

Chairs of:

Church Council: Ricky Rowe
Lay Leader: Joe Epting
Lay Member of Annual Conference: Dane Waund, Darby Waund, Pamela Jenkins, Phil Jenkins, Carol Fowler, Don Fowler
Trustees: Lynn Shirley
Finance: Neal Foster
Financial Secretary: Robbie Douglas
Staff/Pastor Parish Relations: Lee Haynes
Vice-Chair of Nominations & Leadership Developement: Joe Epting
Foundation Trustee: Kelly Epting
Recording Secretary: Carole McConkey
Church Historian: Mike Broome
Treasurer: Neal Foster
Communications Chair: Emily Brown
CDC Board Chair: Amy Geddes
Faith Formation Coordinator: Sam Waldrep
Community Life Coordinator: Mary Lide
Engaging God’s World Coordinator: Nancy Whittle
President of UM Men: TBD
President of UM Women: TBD
Youth Ministry Representative: Darby Waund
Young Adult Representative: TBD
Members-at-Large: Janet Cotter, Jim Apple
Senior Pastor: Patricia Parrish
Associate Minister of Community Connections & Mission:
Associate Minister of Nurture & Disciple Development: Alston Lippert
Associate Minister of Children & Family Ministry: Taylor Pafford
Business Manager: Robbie Douglas
Director of Music Ministries: Dr. Dwight Dockery
Director of Communications: Jane Peterson

The Officers and Staff that are bolded will meet as a Steering Committee to review progress on goals and implementation of initiatives.

The F.A.C.E. of Washington Street

Faith Formation Coordinator: Sam Waldrep
Faith Formation & Music Initiatives

Worship Coordination Team: Charlotte Broome (Chair), Patricia Parrish, Dwight Dockery

Wedding Coordinators: Shelley Stafford, Jordan Harper; Communion Coordinator: Cathy Hooker; Altar Guild: Kathy Wright, Paraments; Funeral Coordinator: Tommy Betenbaugh; Acolyte Coordinator: Susan Brown; Usher Chairs: 9:00 am-Jerry Watson; 11:00 am-Tommy Betenbaugh; Children’s Moments Coordinator: Susan Caskey; Visual Arts Coordinator: Sam Waldrep; Communion Usher Coordinator (11:00 am): Susan Luthren.

Music: (listed for budget purposes)

Worship Design Team: Jan Baker (Chair), Patricia Parrish, Dwight Dockery, Sam Waldrep, Evelyn Middleton, Don Britt, Ashley Brown, Taylor Pafford, Alston Lippert, Jordan Harper, Jenny Dalrymple, Kel Jansen, Karen Carr.

Education Team: Licia Jackson (Chair), Church Librarian: Carol Krebs; Lead Teachers of each Sunday School Class: (Mary Lide, Kristie Rowe, Lee Haynes, and Mary Ann Betenbaugh; All Adult Classes may elect one member to represent on this team. Children’s Church Coordinator: Andrea McAtee; Children’s Librarian: Linda Reardon.

Spiritual Enrichment Team: Ann Jessup (Chair), Susan Caskey, Jenna Barrett, Craig Fulmer, Jean Leitner.

Nominations and Leadership Development: Patricia Parrish, Joe Epting
2020: Kel Jansen, Tommy Betenbaugh
2021: Gwen Murphy, Eva Nance
2022: Jim Lane, (Stewardship Chair), Beth Matthews

Stewardship Team:  Jim Lane, Chair; Neal Foster, Don Fowler, Janelle Rivers, Robbie Douglas, Patricia Parrish, Alston Lippert, Joe Epting, Sara Wilcox, Lee Smith, Alisa Liggett.

Administrative Leadership Teams

Financial Secretary: Robbie Douglas
Alternate Lay Members to Conference: Cindy Waund
Assistant Church Treasurers: Ed Fisher, Ned Self, Jim Webber

Trustees: 2020: Karen Carr, Mike Conte, Marshall Colcord
2021: Lynn Shirley, Stewart Hall, Ellie Floyd
2022: Neal Woods, Hal Hanlin
*By virtue of office: See Auxiliary Ministry Teams: *Janet Cotter,* Jimmy Dawkins

Committee on Staff/Parish Relations Committee:
2020: Kelly Cannon, Chip Williams (Filling vacated office)
2021: David Anderson, Rufus Rogers
2022: Kimberly McAlister, Lee Haynes, Chair, Ann Jessup

Lay leader: Joe Epting, Lay Member: Carol Fowler

Finance:
Neal Foster (Chair), Robbie Douglas (Financial Secretary)
Joe Epting (Lay Member)
Ricky Rowe (Church Council Chair)
Lee Haynes (Chair of SPPRC)
Kelly Epting (Chair of Foundation)
Trustee Representative: Lynn Shirley
Jamie Gerald (Chair of Good Samaritan Committee)
Pamela Jenkins (Lay Member), Phil Jenkins (Lay Member)

Members at Large: Ed Fisher, Jim Webber, Ned Self, Craig Fulmer, Mike Broome.

Communications Committee: Emily Brown, Chair. Staff and Chair will recruit team members for projects as needed.

Child Development Center Board:
Amy Geddes (Chair)
2020: Susan Matthews, Jessica Hall
2021: Helen Burch, Sarah Matthews
2022: Amy Geddes, Chair, Marshall Robinson

CDC Director, Church Business Administrator, Reverend Pafford, Reverend Parrish

Foundation Trustees: 

2020: John Beerman, Dotsy Helms
2021: Jim Webber, Catherine Powers
2022: Lanneau Lide, Robert Peeler, Sr.
2023: Kelly Epting, Chair, Thorne Barrett

Trustees Chair: Lynn Shirley
Foundation Treasurer: Ed Fisher
Finance Committee Chair: Neal Foster

AUXILLIARY MINISTRY TEAMS – Relates to Council through other Team Chairs

Raggio Report (Chair serves on Records & History Team)
Ed McClain (Chair), Eleanor Vaughan Langley, Christine Hait, Kristie Rowe, Linda Reardon, Kel Jansen.

Christ Chapel Courtyard Committee: (Chair of Trustees)
Janet Cotter (Chair), Beverly McClanahan, Paul McClanahan, Chip Teague, Debbie Teague, Sarah Threatt, Jamie Gerald.

Memorial Garden Committee: (Chair of Trustees)
Jimmy Dawkins (CH), Beverly McClanahan, Elizabeth Outzs

Records and History Committee: Mike Broome (Chair), Christine Hait, Richard Owens, Rozanna Pfeiffer, John Radford, and Shelly Stafford

Community Life

Mary Lide, Chair

Children & Family Ministries Team: Andrea McAtee, Shelley Stafford, Karen Lowrimore, Heidi Conti, Mary Lide. Others may be added.
This group coordinates Family Nights, covered dish luncheons, intergenerational age-level activities, and older adult activities. The chair acts as a representative for Community Life.

Youth Council: Dane Waund, Darby Waund, Sara Wilcox, Sam Schatz, Emmi Lee, and Addy Lee.

Funeral Visitation Coordination: Janet Cotter, Chair. Ann Fishburne, May Ramsey, Jean Kanes, Kathy Rogers, Wendy Clark. (Chair is a rep to Community Life)

Gracious Goodness: Mary Lide, Chair, Kathy Rodgers, Deborah Rowe, Penny Horton, Martha Boynton, Wendy Clark. (Chair is a rep to Community Life)

Kitchen Hospitality Coordinator: Mary Lide

Good Samaritan Committee: Jamie Gerald (Chair), John Holladay, Jim Davis, Alicia Liggett, John Radford, Sally Mings, Wendy Clark, Neal Foster, (Finance Chair), Robbie Douglas, Patricia Parrish. (Chair is a rep to Community Life)

Card Ministry Team: Charlotte Owen, Mary Ann Betenbaugh, Kelley Cannon.

Engaging God’s World

Nancy Whittle, Chair
Downtown Connections and Missions Initiatives

Connections (Evangelism):
Connecting with our Company (visitors) and our Community
Cindy Waund (Chair), Suzanne Joye, Pattie Beerman, Lisa Douglas, Lee Haynes, Andy Colucci, Debbie Edens, Grant Jackson.

Ambassadors: Kay Brinkley, Pattie Beerman

Sunday Dinner Team:
Lee Haynes, Chair; Cindy Waund, Deborah Rowe, Jim Lane, Sam Waldrep, Lee Cleveland (Heyward Street), Jenais Means, Patricia Parrish, and Gwendolyn Cook. (non-member)

Missions & Advocacy:
Anne Sinclair, Chair, Chip Williams, Beth Robinson, (Epworth Representative), Emily Caskey, Andrea McAtee, Patricio Aravena, Kay Ayers, Sue Dillon, Kay Brinkley, Mackin Wall, Kathy Wright, David Nelson, Elaine Ferraro, (Cooperative Ministry Advisory Council).

Soup Cellar Ministry Team:
Robbie Douglas, (Chair), Penny Horton, Paul Brown, Rufus Rogers, Donna Bryan, Sara Threatt, Rick Rowe, Deborah Rowe, Alan-Jon Zupan, Martha Boynton.

Active Faith Small Group: Sam Waldrep, Beverly McClanahan, Carol Fowler, Charles Garren, Diana Westerkam, Martha Boynton, Karen Lowrimore, Joby Robinson, Kathy Wright, Kay Ayers Garren, Rusty Poole, Richard Rowe, Jim & Marsha Ward

Reconciling Next Team:  Jim Lane, Nancy Whittle, Mackin Wall, Jennifer Jackson, Grant Jackson, Andrea McAtee, Sylvia Saunders.

The Vision is that the Coordinators of the Ministry Areas will meet with the Committee Chairs at the beginning of each quarter to review the goals of the church as established by Renewal 20/20 and determined by the Committee and Ministry Areas. This will provide opportunities for committees to collaborate on places where their ministries intersect. Some Committees may cross over into other Ministry Areas. Collaboration is an excellent way to move forward and to involve and include more people in the ministries of the congregation. 

The Committees will send reports to the Ministry Area Coordinators and the Chair of Church Council. Before each Council meeting, but are not required to attend.

THE CHURCH COUNCIL IS AN OPEN MEETING SO THAT ANYONE CAN ATTEND AND PARTICIPATE.